Gegužės 7-oji — Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

• Paskelbta: 2024-05-08

Kovo 16-oji ir gegužės 7-oji – tai ypatingos dienos Lietuvai ir lietuvių kalbos gimtajai kalbai.

Po 1863–1864 m. sukilimo Rusijos imperijos valdžios buvo įvestas draudimas spausdinti, įvežti ir platinti lietuviškus leidinius lotyniškomis raidėmis. Draudimas galiojo iki 1904 m. Tačiau per 40 spaudos draudimo metų paaiškėjo, kad lietuviškoji spauda augo, nepaisant jokių persekiojimų ir taikomų bausmių. Lietuviai priešinosi draudimui, spauda buvo leista užsienyje, ją platino knygnešiai, steigtos slaptos spaudos platinimo draugijos, taip pat kurtos nelegalios kaimo mokyklos, kuriose slapta mokyta lietuvių kalbos.

Knygnešio diena (kovo 16 d.) ir Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena (gegužės 7 d.) kasmet primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis.

Prezidento Antano Smetonos gimnazijos mokiniai, minėdami laisvo lietuviško žodžio svarbą, raiškiai skaitė lietuvių autorių tekstus.

Autorius:
S. Šimoniūtienė, V. Gerasimovienė